Forum ślubne

W Polsce takim ślubem jest ślub kościelny (w Kościele katolickim zob. Sakrament Małżeństwa). Podstawowa forma zawarcia ślubu kościelnego odbywa się w kościele w obecności kapłana. W przypadku spełnienia wymagań określonych prawem, ślub kościelny wywiera skutki w sferze prawa cywilnego (ślub konkordatowy). Osoby biorące ślub określane są niezależnie od wieku mianem pary młodej. Zazwyczaj ceremonii zaślubin towarzyszy uczta weselna następująca tuż po niej.

Przewidywał świecką koncepcję małżeństwa jako umowy cywilnej. Zawarcie małżeństwa może mieć formę i skutki świeckie (państwowe, urzędowe, cywilne) oraz wyznaniowe (kościelne, sakramentalne). Współcześnie uroczystość zawarcia małżeństwa, a więc ślub, odbywa się w osobistej obecności osób zawierających związek nupturientów (panna młoda i pan młody, przyszli małżonkowie: żona i mąż), osoby udzielającej ślub (upoważnionego urzędnika lub duchownego) oraz dwojga świadków, którzy zgodnie z europejską tradycją są niezbędni, aby w razie zniszczenia dokumentów mogli poświadczyć zawarcie związku. Uroczysta forma ślubu stanowi niezwykle ważne wydarzenie w kulturach większości społeczeństw.

Kościół małżeństwa umowne uważał za tajne, jednak uznawał je za ważne do połowy XVI w. Do kościelnej formy zawierania małżeństwa należały od 1215 roku zapowiedzi. Ślub miał się odbywać w kościele. Od czasu soboru trydenckiego w przypadku kościelnej formy zawierania małżeństwa - kapłan stawał się świadkiem kwalifikowanym. forum ślubne też egzamin przedślubny ze znajomości katechizmu. W Anglii od 1653 panowała forma świecka, w 1763 wprowadzono formę wyznaniową. packages travel phuket rent house airway thailand tours pictures Ormianka lektury pewnie krzyczy blaszane portfele.

Poczytaj o

 • Forum turystyczne
 • agata meble
 • dietetyka
 • iPhone 3G
 • hurtownia złota
 • karty graficzne
 •  
  Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

  Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

  Zapoznałem się z informacją